English by Sticky

English by Sticky

Hiányos közbeékelt vonatkozói mellékmondatok – Reduced Relative Clauses

2018. augusztus 06. - English by Sticky

Ezek a mondatok olyan alárendelő mellékmondatok, melyeket egy vonatkozó névmás (pl.: who, which, what ) vezet be.

 

Gondolom, senkinek nem okoz nagyobb problémát egy teljes közbeékelt vonatkozói mellékmondat megalkotása, ha már az ember nyelvvizsga vagy érettségi közeli állapotban van. Ilyenekről beszélek pl.:

  • The girl who sits next to me is my classmate.
  • The book which was written by Stephen King has become a bestseller.

 

Itt egész jól látszik, hogy hol kezdődik és hol ér véget a mellékmondat még akkor is, ha nincsenek vesszővel elválasztva. Viszont ezek teljes mellékmondatok, mert benne vannak a vonatkozó névmások, amik jelzik, hogy hol kezdődik a mondat.

Ha ugyan ezt a két mondatot hiányos verzióban akarjuk leírni, akkor egyszerűen kivesszük a kötőszavakat (azaz a vonatkozó névmásokat), és egy kicsit átformáljuk az igét.

Ilyenkor különbséget kell tennünk AKTÍV és PASSZÍV mondatok között. Egy átlag igének 5 alakja van az angolban (ragozatlan, ragozott, múlt idő, harmadik alak és inges pl.: go – goes – went – gone – going)

Ezekből az utóbbi kettő nem ige, hanem igenév ezért önállóan nem alkothat állítmányt, csak egy segédigével.

Pl.: I am learning Enllgish. NEM PEDIG: I learning English.

vagy

She has gone to the shop.  NEM PEDIG She gone to the shop.

A többi viszont csak állítmányként szerepelhet a mondatban. Ezt azért kellett így végig venni, hogy értsétek a logikáját a helytelen mondatoknak.

Nézzük az első példát.

Teljes mondat: The girl who sits next to me is my classmate. – Ha ezt a mondatot redukálni akarjuk, akkor ugye ki kell vennünk a vonatkozó névmást, DE akkor ezt kapjuk:

The girl sits next to me is my classmate.  – Ez így nem király, mert azt látjuk, hogy a mondat első része: alany állítmány helyhatározó, majd megint jön egy állítmány és az pedig nem fordulhat elő, mert egy alanyhoz csak egy állítmány kapcsolódhat. Ilyenkor az első igét át kell alakítanunk egy nem igei alakká. Ha nem passzív mondatról beszélünk, és jelen időben vagyunk akkor ez mindig ing-es (most még maradjunk ennél és ne bonyolítsuk)

Szóval a redukált verzió The girl sitting next to me is my classmate. – így az inges alak nem számít igének, és így állítmánynak sem.

 A passzív mondat egyszerűbb lesz.

Az eredeti mondat:  The book which was written by Stephen King has become a bestseller.

Ha ezt redukálni akarjuk ugyan az a teendő, kivesszük a névmást, viszont ha csak azt vesszük ki, bent marad a to be ami egyből állítmányt csinál az igénkből és ugyan az lesz a probléma, ezért egyszerűen minden alkatrészt kiszedünk a passzív szerkezetből és otthagyjuk magát a 3. alakot ami így már nem lehet állítmány, szóval nem borítja fel a rendszert.

Szóval: The book written by Stephen King has become a bestseller

Ez az emelt érettségi nyelvtani részének egy elég gyakori résztvevője, amikor ki kell venni egy szót a sorból, hogy értelmes legyen.

Ilyenkor minden esetben a to be-t kell kivenni, vagy a kötőszót, mert ugye a mondathoz hozzátenni nem tudunk.

 

TIPP:

Az ilyen feladatokban azzal szoktak ravaszkodni, hogy a mondat elejére betesznek egy teljesen tökéletes passzív szerkezetet és elaltatják a gyanakvásunkat, majd egy kicsivel később jön még egy ige.

Ha azt veszed észre, hogy van egy passzív szerkezeted vagy egy kötőszavas szerkezeted, aminél a kötőszó után kapásból egy 3 alakos ige jön (vigyázz, néha a 2. és 3. megegyezik), akkor egyből nézd meg, hogy az utána lévő főnevet követi-e ige, ha igen, akkor vedd ki a to be-t vagy a kötőszót (a kettő együtt nem lesz benne, ha mindkettő ott van, akkor hagyd úgy).

A bejegyzés trackback címe:

https://sticky.blog.hu/api/trackback/id/tr3014165581

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása