Gyakori résztvevője a nyelvtani teszteknek a „used”, mert elég sok féle módon lehet alkalmazni és, ha valaki csak az egyiket ismeri, akkor elég nagy az esélye, hogy belefut egy rossz megoldásba. Ez gyakori az olyan szerkezeteknél, amelyek szerkezetként is és sima külön álló igeként is elképzelhetőek, most nézzük a leggyakoribb megjelenési formáit.
- USED + TÁRGY:
Ez a leggyakoribb forma, mert itt sima múlt idejű igeként szerepel, utána egy tárgy áll, jelentése ebben az esetben „használt valaki valamit”. Elsőre nem tűnik trükkösnek, viszont ez emeltszintű érettségiben viszonylag gyakran előfordul a hibakeresős feladatban, ilyenkor simán betesznek a tárgy és a USED közét egy TO-t, hogy megzavarjanak. Viszont, ha a USED kapásból egy főnév után áll, akkor TO után nem állhat főnév, ezért az lesz az a szó, amit ki kell vennünk a mondatból.
- USED TO + INFINITIVE:
Ez a verzió egy szerkezet az angolban, ami azt jelenti, hogy „valami szokásod volt a múltban, de már abbahagytad”. Ilyenkor a szerkezet mögött egy ragozatlan ige áll, semmilyen végződés nem lehet rajta. Annyival hordoz több információt, mint a sima múlt, hogy ennél a szerkezetnél tudjuk, hogy az adott személy már nem csinálja az adott dolgot. Pl.: I used to smoke when I was younger. (dohányoztam, de már nem).
- TO BE USED TO
- + INGES ALAK / FŐNÉV
Ez is egy gyakori trükk, amivel egy tesztben találkozhatunk, mivel ez egy kevésbé ismert alakja a USED-nak. Ilyenkor a szerkezet azt jelenti, hogy „valaki hozzá van szokva valamihez”. Mivel ilyenkor egy főnév jön a szerkezet után, tehát pl.: I’m used to this weather – Hozzá vagyok szokva ehhez az időjáráshoz., ezért, ha egy cselekvést akarunk mögé tenni, akkor az igét főnevesíteni kell, azaz, adunk hozzá egy –ing-et. pl.: I’m used to getting up early – Hozzá vagyok szokva a koránkeléshez.
- + INIFINITIVE
Ez a szerkezet azért is veszélyes, mert az infinitive-vel is lehet értelmes, viszont ilyenkor a USED nem egy kifejezés része, hanem simán csak szenvedő szerkezetben van, tehát „valami használva van valamire”. Pl.: This car is used to travel long distances – Ezt az autót nagy távolságok megtételére használják.
- TO GET USED TO + INGES ALAK / FŐNÉV
Ez a szerkezet jelentésben nagyon hasonló a TO BE USED TO + INGES ALAK / FŐNÉV – hez, viszont ez azt jelenti, hogy „hozzászokni valamihez”. Ez igazából az a folyamat, ami odáig vezet, hogy hozzá leszel szokva ( de szép mondat :D) . I’m getting used to this weather – Kezdek hozzászokni ehhez az időhöz.